Dziękujemy za odwiedzenie nas w Noc Muzeów!

W minioną sobotę o 18:00 rozpoczęła się trzecia organizowana przez nas Noc Muzeów na łódzkim Motodromie.

W tym roku zaprezentowaliśmy Państwu najstarszy sprzęt, jakim dysponujemy w naszej kolekcji. Pojawiło się więcej komputerów 8-bitowych a najstarszy chronologicznie komputer był z 2000 roku (z wyjątkiem komputerów specjalnych).

Tym razem główną atrakcją wśród najmłodszych był nowy eksponat – wyremontowany Dell Optiplex GX1, który obsługiwał grę Daytona USA z 1994 roku wraz z leciwą kierownicą i pedałami z tamtych lat. Kolejki do komputera nie malały przez wiele godzin.

Ku naszemu zaskoczeniu zainteresowanie mniej popularnymi do tej pory eksponatami przerosło nasze oczekiwania.

Komputer z Longhornem wykorzystywany był do “Małysza”, MSI MEGA PC uszczęśliwiał gości grą Quake III, na komputerach z systemami NT, grano w Abe’s Oddysey oraz wiele innych klasycznych gier. Zainteresowaniem cieszyły się również stare Windowsy oraz specyfikacje komputerów, które wprowadzały gości w zdumienie.

Na dolnej sali Pojawił się pierwszy raz ZX Spectrum 48k z 1983 roku, ofiarowany nam w zeszłym roku. Przeszedł podstawową naprawę i został uzupełniony o odtwarzacz kasetowy klasy Hi-Fi (Diora/Radmor), który dzielnie przekazywał dźwięk z kasety do komputera, umożliwiając wczytywanie gier.

Obok ZX’a uruchomiliśmy po raz pierwszy Commodore 64, które uzupełniliśmy o bogatą bibliotekę gier oraz brakujące akcesoria z pozyskanych dzięki darczyńcom funduszy.

Otrzymaliśmy na tę noc Atari 1040ST z oryginalnym monitorem, które wystawiliśmy obok Commodore. Większość sprzętu wystawionego na dole posiadała monochromatyczne wyświetlacze, co dawało jeszcze lepsze odczucie wieku prezentowanego sprzętu.

Korzystając z okazji ofiarowaliście nam kolejny sprzęt, który moglibyśmy przeznaczyć na ekspozycję, m.in.: Komputer Optimus Harvard z 1996 roku oraz komputer z Celeronem 1 lub 2 generacji oraz kilka akcesoriów. Bardzo dziękujemy. Otrzymaliśmy również kilka deklaracji dotyczących przekazania sprzętu.

Nie obyło się bez reprymendy od zarządzającego obiektem za przepchane pomieszczenia na Motodromie, tak więc latem zapraszamy na wspólne składanie komputerów, które m.in. przeznaczymy na drugą ekspozycję, co pozwoli zwolnić trochę miejsca.

W tym roku odwiedziło nas prawdopodobnie więcej gości niż w zeszłym roku, który szacowaliśmy na ok. 1000 odwiedzających. Wnioskujemy po tym, że w budynku ustawiały się dłuższe kolejki oraz momenty, w których sale pustoszały praktycznie się nie zdarzały. Liczbę szacujemy na ok. 1200 osób!

Jeżeli odwiedziliście naszą wystawę, oceńcie nas w Google oraz na Facebooku. Dziękujemy i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku.

Chcielibyśmy bardzo podziękować:

  • PTH Matt i Panu Tadeuszowi za cierpliwość i pomoc z realizowaniu celów, przekazanie i sprzedaż kontrolerów oraz prezentów dla gości,
  • Firmie Intel i agencji reklamowej Active za nieustające wsparcie i materiały reklamowe, które mogliśmy wam rozdać w dużych ilościach,
  • Firmie Microsoft Polska za wsparcie oraz materiały dla gości,
  • Piotrkowi za udostępnienie Atari,
  • Automobilklubowi Łódzkiemu za udostępnienie miejsca i prądu,
  • Automobilklubowi Łódzkiemu, Łódzkiemu Ruchowi Klasyków, Terytorium 126p i innym miłośnikom starej motoryzacji za stworzenie pięknej oprawy na terenie Motodromu,
  • Panu Kazimierzowi za ciekawe zagospodarowanie tarasu budynku w celach szkoleniowych,
  • Michałowi Stolarczykowi za pomoc w naprawie komputera z 2000 roku,
  • Marcinowi Kmieciakowi, Mateuszowi Zawadzkiemu oraz wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas przy organizacji tego wydarzenia.

Terminy kolejnych wystaw będą opublikowane na naszych stronach. Ich częstotliwość uzależniona jest od pomocy, jaką możecie nam udzielić przy rozstawianiu sprzętu i składaniu kolejnych komputerów.
Zapraszamy do kontaktu!

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Pani Informatyk, Bogusia Michalak.

Pozdrawiamy,
Krzysztof Krysiak (dolna sala) i Marzena Kmieciak (górna sala)

Podziel się swoją opinią

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X