spectrum

ZX Spectrum 48k

Wiek eksponatu: 39 lat

Jeden z pierwszych 8-bitowych mikrokomputerów produkowanych w Anglii w latach 80 XX wieku. Był na tyle mały i tani, że z powodzeniem zyskał popularność wśród użytkowników domowych i przez wiele dekad był produkowany przez wiele firm w różnych wersjach. Jedynym niezbędnym akcesorium potrzebnych do jego obsługi jest telewizor lub monitor.

Nasz egzemplarz pochodzi z 1983 roku od pierwszego właściciela. Jest bardzo zadbany i kompletny. W skład zestawu wchodzą: komputer, pudełko, zasilacz oraz kaseta demonstracyjna.

W czasach jego świetności w czasopismach drukowano schematy konstrukcji własnych kart rozszerzeń, dodatków i folii pod klawiaturę. Jedną z takich domowych konstrukcji stworzył pierwszy właściciel naszego komputera. Kontroler Joysticka w standardzie Kempston wraz z przyciskiem RESET.

Komputer posiada możliwość “słuchania” programów odtwarzanych z taśm magnetofonowych lub innych źródeł dźwięku oraz generowania programów w formie dźwiękowej w celu nagrania własnego programu na taśmę.

Załadowanie programu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać polecenie LOAD “” i wcisnąć ENTER. Następnie wcisnąć PLAY w magnetofonie ustawionym wg licznika na wybrany program. Po “wgraniu” programu zatrzymujemy odtwarzanie taśmy.

Z legendarnym “gumiakiem” wiąże się kilka ciekawych historii, m.in. akcja “Telewizja Solidarność” oraz stworzenie efektów specjalnych do filmu Seksmisja.

Dbamy o to, aby nasze opisy były jak najbardziej wiarygodne. Zauważyłeś błąd?
Skontaktuj się z nami

Kategoria:

Komputer

Rok1982
ProcesorZiLOG Z80A
Taktowanie procesora3.5 MHz
Gniazdo procesora40-pin DIP
Pamięć operacyjna48 KB
Tytuł gryBeach Head (1983)
Manic Miner (1983)
Raid over Moscow (1984)

Wasze wspomnienia

Na razie brak wspomnień o tym eksponacie.

Opisz swoje wspomnienia o „ZX Spectrum 48k”

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.