spectrum

ZX Spectrum 48k

Wiek eksponatu: 37 lat

Jeden z pierwszych 8-bitowych mikrokomputerów produkowanych w Anglii w latach 80 XX wieku. Był na tyle mały i tani, że z powodzeniem zyskał popularność wśród użytkowników domowych i przez wiele dekad był produkowany przez wiele firm w różnych wersjach. Jedynym niezbędnym akcesorium potrzebnych do jego obsługi jest telewizor lub monitor.

Nasz egzemplarz pochodzi z 1983 roku od pierwszego właściciela. Jest bardzo zadbany i kompletny. W skład zestawu wchodzą: komputer, pudełko, zasilacz oraz kaseta demonstracyjna.

W czasach jego świetności w czasopismach drukowano schematy konstrukcji własnych kart rozszerzeń, dodatków i folii pod klawiaturę. Jedną z takich domowych konstrukcji stworzył pierwszy właściciel naszego komputera. Kontroler Joysticka w standardzie Kempston wraz z przyciskiem RESET.

Komputer posiada możliwość “słuchania” programów odtwarzanych z taśm magnetofonowych lub innych źródeł dźwięku oraz generowania programów w formie dźwiękowej w celu nagrania własnego programu na taśmę.

Załadowanie programu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać polecenie LOAD “” i wcisnąć ENTER. Następnie wcisnąć PLAY w magnetofonie ustawionym wg licznika na wybrany program. Po “wgraniu” programu zatrzymujemy odtwarzanie taśmy.

Z legendarnym “gumiakiem” wiąże się kilka ciekawych historii, m.in. akcja “Telewizja Solidarność” oraz stworzenie efektów specjalnych do filmu Seksmisja.

Specyfikacja

Rok 1982
Procesor ZiLOG Z80A
Taktowanie procesora 3.5 MHz
Gniazdo procesora 40-pin DIP
Pamięć operacyjna 48 KB

Opinie

Eksponat nie został jeszcze oceniony.

Podziel się wspomnieniami na temat komputera “ZX Spectrum 48k” lub podobnego, z którego miałeś/aś przyjemność korzystać.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.