O Muzeum Komputerów Osobistych

„Muzeum Komputerów Osobistych” jest społeczną inicjatywą, która pierwotnie miała na celu wyeksponowanie prywatnej kompletnej kolekcji komputerów PC, przedstawiającą każdy z etapów ewolucji pecetów na przestrzeni kilku dekad. Jedną z kwestii, która zadecydowała o rozpoczęciu eksponowania sprzętu było darmowe odstąpienie 25-metrowej sali na łódzkim Motodromie, gdzie powstał zaczątek pierwszej wystawy. Organizacja zbiorów do pierwszej wystawy trwała ok. 20 lat, z czego samo przygotowanie komputerów na miejscu ok. 4 lat.

Czytaj dalej poniżej ↓

Od rozpoczęcia oficjalnej działalności zasoby eksponatów bardzo się powiększyły dzięki wsparciu naszych gości i sympatyków, co pozwoliło na zróżnicowanie wystaw. Pojawiły się komputery osobiste nie wywodzące się od IBM PC oraz różne konsole i gry telewizyjne, co rozszerzyło spektrum prezentowanej elektroniki. Dodatkowo eksponujemy literaturę, książki, podzespoły, nośniki pamięci, gadżety i dodatki komputerowe. Staramy się aby podzespoły, z których składają się komputery oraz dodatki/gadżety jakie z nimi łączymy były wyjątkowe, innowacyjne i czyniły z komputerów maszyny o szerokim spektrum zastosowania. Posiadamy w zanadrzu również kilka maszyn arcade z lat 90, które chcemy wyremontować i udostępnić do użytku.

Nasze ekspozycje wyróżniały się dotychczas darmowym wstępem dla gości.

Na każdym z komputerów zainstalowane jest w pełni użytkowe oprogramowanie z epoki a sama jednostka centralna jak i dodatki są doprowadzone do możliwie najlepszego stanu technicznego i wizualnego, tak aby nasi goście w pełni zaznali zmian, jakie dokonały się przez lata w świecie informatyki.

Czytaj dalej poniżej ↓

Każdy wystawiony sprzęt, który jest sprawny jest oddawany w ręce naszych gości aby mogli korzystać z niego w dowolny sposób (nie zmieniając jego konfiguracji i oprogramowania), co czyni nasze wystawy wyjątkowymi i ciekawymi. Z wielką satysfakcją odpowiadamy na każde pytanie dotyczące prezentowanych eksponatów i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Naszym marzeniem jest możliwość organizowania prelekcji na tematy związane z informatyką i organizowanie wizyt dla grup zorganizowanych.

Nasza strona interentowa jest katalogiem eksponatów i kroniką wydarzeń, które organizujemy. Nie ma tu wszystkiego co mogłoby się tu znaleźć, ale ze względu na mały metraż i trudność z dostępem do niektórych eksponatów wszystko trwa dużo dłużej.

Czytaj dalej poniżej ↓

Od 2017 roku zorganizowaliśmy kilka ekspozycji, które odwiedziło kilka tysięcy osób z Łodzi i z Polski. Mamy wiele zapytań o możliwość organizowania zajęć dla szkół i grup zorganizowanych, ale potrzebujemy wsparcia.

Obecnie staramy się znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy zorganizować stałą ekspozycję, a co za tym idzie zarejestrować Muzeum. Bieżąca lokalizacja nie pozwala na organizację zaplanowanych wystaw ze względu na brak ogrzewania, nieszczelne okna, częste wykorzystywanie górnej sali do nauki na „kartę rowerową”. Dolna sala mieści jedynie 11 komputerów, a w naszych zasobach mamy ich ponad 60, z czego wiele czeka na rewitalizację i przywrócenie do życia.
Nasze zasoby eksponatów wymagają magazynowania w wmiarę stałej temperaturze, nie za upalnej, nie za mroźnej aby zachować ich sprawność techniczną i żywotność w możliwie nienaruszonym stanie przez kolejne długie lata. Temperatury dały się we znaki kilku naszym komputerom, m.in. Pentium4 HT i wielowątkowość doznał przegrzania i uszkodzenia karty graficznej a Toshiba T1100 Plus – pierwszy seryjnie produkowany laptop nabawiła się plam na matrycy od mrozu…
Nie jesteśmy pewni czy w przyszłości będziemy w stanie zapewnić bezpłatny wstęp wszystkim odwiedzającym, ale robimy co możemy aby móc w niedalekiej przyszłości organizować darmowe wystawy.

Z góry dziękujemy za wszystkie propozycje udostępnienia stałej powierzchni wystawienniczej.

Macie pytania? Piszcie na kontakt!

Czytaj dalej poniżej ↓

Muzeum w mediach

Napisali o nas

„Wszystko było przygotowane niemal idealnie, bardzo przypadła nam do gustu wręcz perfekcyjna dbałość o szczegóły, oraz realizm historyczny wystawianego sprzętu, a szczególnie pasja jaką było widać u prowadzącego ekspozycję. Udział Intel Polska uatrakcyjnił bardzo zabawę, szczególnie fajne były interaktywne ekrany z informacjami. […] Możemy zaryzykować nawet stwierdzenie że w całej Polsce nie znajdzie się drugiej tak kompletnej i szczegółowo przygotowanej wystawy ukierunkowanej na komputery klasy PC z taką ilością „białych kruków” m.in pierwszy IBM PC XT, pierwszy laptop, czy UMPC od HTC. Nam szczególnie spodobała się maszyna z Longhornem 4074″

Techvortal.pl

„[…]Reklama na Facebooku pt. “Ostatnie dni otwarte w tym roku!” skutecznie skłoniły mnie do ruszenia tyłka. I na samym wstępie powiem – było warto!
To, co od razu przykuwa uwagę po przybyciu na miejsce, to sprzęt a właściwie jego prezentacja. Nieważne czy jest to PC XT z 1985 roku czy zwykły pecet z końcówki lat 90’ – większość komputerów wygląda tak, jakby była przed chwilą wyjęta z pudełka. Wszystko po prostu lśni!
Dodatkowo, właściciel kolekcji postarał się aby dołączone peryferia odpowiadały też epoce, z której dany eksponat pochodzi. I tak – jeśli jest to wspomniany przed chwilą XT, to posiada w zestawie prawdziwą, mechaniczną klawiaturę i starą, kanciastą, trójprzyciskową myszkę. Jeśli zaś jest to dajmy na to 486DX czy pierwsze Pentium, to ma odpowiednie, szare, “multimedialne” głośniczki, drukarkę igłową i CD-ROM poczwórnej prędkości. Jeśli zaś jest to np. firmowy ADAX czy Highscreen (z kultowej kolekcji L. Colani), to w zestawie znajdują się dedykowane i odpowiednio obrandowane myszki, klawiatury a nawet monitory. Niby to tylko dodatki, szczegóły ale robią naprawdę niesamowity efekt.
Całość dopełniają drobiazgi, takie jak porozstawiane tu i ówdzie pudełka z oprogramowaniem (tzw. big boxy), części komputerowe, branżowe gazety z lat 80’ i 90’ czy aparaty telefoniczne rodem z PRL, które potęgują wrażenie, że właśnie cofnęliśmy się w czasie o co najmniej 20-30 lat 🙂
Oprócz komputerów osobistych na wystawie można obejrzeć 8-bitowce, w tym Commodore 64, iMaka G3 oraz pobawić się konsolami – […] ale nie zabrakło też np. Pegasusów, co dla miłośników Contry czy Mario może być doskonałym uzupełnieniem wizyty.
[…]Samo Muzeum Komputerów Osobistych jest prowadzone przez bardzo sympatycznego pana Krzyśka, który włożył w nie wiele pasji i serca (co jeszcze raz podkreślam – naprawdę widać!) , dzięki czemu przy stosunkowo niewielkiej kolekcji – naliczyłem około 25-30 blaszaków – dostępne eksponaty prezentują się wprost imponująco. Jeśli więc jesteście akurat w Łodzi i macie trochę czasu, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca :)”

#poterapoleca #retrocomputing

W 2019 roku nasze Muzeum zostało nominowane do „Plastra Kultury 2018” w kategorii „Kultowe miejsce” wraz z takimi instytucjami jak ASP czy Teatr Powszechny w Łodzi.

PlasterLodzki.pl – nominacje

PlasterLodzki.pl – wizytówka Muzeum

X