O Muzeum Komputerów Osobistych

“Muzeum Komputerów Osobistych” jest społeczną inicjatywą, która pierwotnie miała na celu wyeksponowanie prywatnej kompletnej kolekcji komputerów PC, przedstawiającą każdy z etapów ewolucji pecetów na przestrzeni kilku dekad. Jedną z kwestii, która zadecydowała o rozpoczęciu eksponowania sprzętu było darmowe odstąpienie 25-metrowej sali na łódzkim Motodromie, gdzie powstał zaczątek pierwszej wystawy. Organizacja zbiorów do pierwszej wystawy trwała ok. 20 lat, z czego samo przygotowanie komputerów na miejscu ok. 4 lat.

Czytaj dalej poniżej ↓

Od rozpoczęcia oficjalnej działalności zasoby eksponatów bardzo się powiększyły dzięki wsparciu naszych gości i sympatyków, co pozwoliło na zróżnicowanie wystaw. Pojawiły się komputery osobiste nie wywodzące się od IBM PC oraz różne konsole i gry telewizyjne, co rozszerzyło spektrum prezentowanej elektroniki. Dodatkowo eksponujemy literaturę, książki, podzespoły, nośniki pamięci, gadżety i dodatki komputerowe. Staramy się aby podzespoły, z których składają się komputery oraz dodatki/gadżety jakie z nimi łączymy były wyjątkowe, innowacyjne i czyniły z komputerów maszyny o szerokim spektrum zastosowania. Posiadamy w zanadrzu również kilka maszyn arcade z lat 90, które chcemy wyremontować i udostępnić do użytku.

Nasze ekspozycje wyróżniały się dotychczas darmowym wstępem dla gości.

Na każdym z komputerów zainstalowane jest w pełni użytkowe oprogramowanie z epoki a sama jednostka centralna jak i dodatki są doprowadzone do możliwie najlepszego stanu technicznego i wizualnego, tak aby nasi goście w pełni zaznali zmian, jakie dokonały się przez lata w świecie informatyki.

Czytaj dalej poniżej ↓

Każdy wystawiony sprzęt, który jest sprawny jest oddawany w ręce naszych gości aby mogli korzystać z niego w dowolny sposób (nie zmieniając jego konfiguracji i oprogramowania), co czyni nasze wystawy wyjątkowymi i ciekawymi. Z wielką satysfakcją odpowiadamy na każde pytanie dotyczące prezentowanych eksponatów i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Naszym marzeniem jest możliwość organizowania prelekcji na tematy związane z informatyką i organizowanie wizyt dla grup zorganizowanych.

Nasza strona interentowa jest katalogiem eksponatów i kroniką wydarzeń, które organizujemy. Nie ma tu wszystkiego co mogłoby się tu znaleźć, ale ze względu na mały metraż i trudność z dostępem do niektórych eksponatów wszystko trwa dużo dłużej.

Czytaj dalej poniżej ↓

Od 2017 roku zorganizowaliśmy kilka ekspozycji, które odwiedziło kilka tysięcy osób z Łodzi i z Polski. Mamy wiele zapytań o możliwość organizowania zajęć dla szkół i grup zorganizowanych.

Z góry dziękujemy za wszystkie propozycje udostępnienia powierzchni wystawienniczej.

Macie pytania? Piszcie na kontakt!

Czytaj dalej poniżej ↓

Muzeum w mediach

Napisali o nas

“Wszystko było przygotowane niemal idealnie, bardzo przypadła nam do gustu wręcz perfekcyjna dbałość o szczegóły, oraz realizm historyczny wystawianego sprzętu, a szczególnie pasja jaką było widać u prowadzącego ekspozycję. Udział Intel Polska uatrakcyjnił bardzo zabawę, szczególnie fajne były interaktywne ekrany z informacjami. […] Możemy zaryzykować nawet stwierdzenie że w całej Polsce nie znajdzie się drugiej tak kompletnej i szczegółowo przygotowanej wystawy ukierunkowanej na komputery klasy PC z taką ilością “białych kruków” m.in pierwszy IBM PC XT, pierwszy laptop, czy UMPC od HTC. Nam szczególnie spodobała się maszyna z Longhornem 4074″

Techvortal.pl

“[…]Reklama na Facebooku pt. “Ostatnie dni otwarte w tym roku!” skutecznie skłoniły mnie do ruszenia tyłka. I na samym wstępie powiem – było warto!
To, co od razu przykuwa uwagę po przybyciu na miejsce, to sprzęt a właściwie jego prezentacja. Nieważne czy jest to PC XT z 1985 roku czy zwykły pecet z końcówki lat 90’ – większość komputerów wygląda tak, jakby była przed chwilą wyjęta z pudełka. Wszystko po prostu lśni!
Dodatkowo, właściciel kolekcji postarał się aby dołączone peryferia odpowiadały też epoce, z której dany eksponat pochodzi. I tak – jeśli jest to wspomniany przed chwilą XT, to posiada w zestawie prawdziwą, mechaniczną klawiaturę i starą, kanciastą, trójprzyciskową myszkę. Jeśli zaś jest to dajmy na to 486DX czy pierwsze Pentium, to ma odpowiednie, szare, “multimedialne” głośniczki, drukarkę igłową i CD-ROM poczwórnej prędkości. Jeśli zaś jest to np. firmowy ADAX czy Highscreen (z kultowej kolekcji L. Colani), to w zestawie znajdują się dedykowane i odpowiednio obrandowane myszki, klawiatury a nawet monitory. Niby to tylko dodatki, szczegóły ale robią naprawdę niesamowity efekt.
Całość dopełniają drobiazgi, takie jak porozstawiane tu i ówdzie pudełka z oprogramowaniem (tzw. big boxy), części komputerowe, branżowe gazety z lat 80’ i 90’ czy aparaty telefoniczne rodem z PRL, które potęgują wrażenie, że właśnie cofnęliśmy się w czasie o co najmniej 20-30 lat 🙂
Oprócz komputerów osobistych na wystawie można obejrzeć 8-bitowce, w tym Commodore 64, iMaka G3 oraz pobawić się konsolami – […] ale nie zabrakło też np. Pegasusów, co dla miłośników Contry czy Mario może być doskonałym uzupełnieniem wizyty.
[…]Samo Muzeum Komputerów Osobistych jest prowadzone przez bardzo sympatycznego pana Krzyśka, który włożył w nie wiele pasji i serca (co jeszcze raz podkreślam – naprawdę widać!) , dzięki czemu przy stosunkowo niewielkiej kolekcji – naliczyłem około 25-30 blaszaków – dostępne eksponaty prezentują się wprost imponująco. Jeśli więc jesteście akurat w Łodzi i macie trochę czasu, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca :)”

#poterapoleca #retrocomputing

W 2019 roku nasze Muzeum zostało nominowane do “Plastra Kultury 2018” w kategorii “Kultowe miejsce” wraz z takimi instytucjami jak ASP czy Teatr Powszechny w Łodzi.

PlasterLodzki.pl – nominacje

PlasterLodzki.pl – wizytówka Muzeum

X