O muzeum

Muzeum jest inicjatywą, mającą na celu zachowanie przy życiu jak największej ilości komputerów osobistych (przede wszystkim zgodnych z IBM PC ), elektronicznych gadżetów jak i gier i zestawów służących do grania. Zapraszamy do pomocy wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem i działalnością Muzeum.

Każdy z komputerów w kolekcji przedstawia inną epokę sprzętową i programową, w kolejności od lat 80 do współczesności.

Dodatkowo na każdym z komputerów zainstalowana jest masa gier, w sumie ponad 500 którymi możecie się delektować podczas wizyt.

Poza komputerami PC, opiekujemy się również innym sprzętem, jak konsole do gier, komputery typu Commodore, ZX Spectrum itp.

Na tej stronie możecie poznać nasze zbiory, które są sukcesywnie uzupełniane, poczytać wybrane artykuły lub zagrać w stare gry i obejrzeć te nowsze. Przy atrybutach sprzętowych możecie odwiedzić Wikipedię a przy systemach operacyjnych emulatory. Dodatkowo przy komputerach dodane są materiały dodatkowe reklamujące sprzęt lub oprogramowanie danego egzemplarza sprzed lat. Miłej zabawy 😉

Macie pytania? Piszcie na kontakt!

Muzeum w mediach

Napisali o nas

“Wszystko było przygotowane niemal idealnie, bardzo przypadła nam do gustu wręcz perfekcyjna dbałość o szczegóły, oraz realizm historyczny wystawianego sprzętu, a szczególnie pasja jaką było widać u prowadzącego ekspozycję. Udział Intel Polska uatrakcyjnił bardzo zabawę, szczególnie fajne były interaktywne ekrany z informacjami. […] Możemy zaryzykować nawet stwierdzenie że w całej Polsce nie znajdzie się drugiej tak kompletnej i szczegółowo przygotowanej wystawy ukierunkowanej na komputery klasy PC z taką ilością “białych kruków” m.in pierwszy IBM PC XT, pierwszy laptop, czy UMPC od HTC. Nam szczególnie spodobała się maszyna z Longhornem 4074″

Techvortal.pl

“[…]Reklama na Facebooku pt. “Ostatnie dni otwarte w tym roku!” skutecznie skłoniły mnie do ruszenia tyłka. I na samym wstępie powiem – było warto!
To, co od razu przykuwa uwagę po przybyciu na miejsce, to sprzęt a właściwie jego prezentacja. Nieważne czy jest to PC XT z 1985 roku czy zwykły pecet z końcówki lat 90’ – większość komputerów wygląda tak, jakby była przed chwilą wyjęta z pudełka. Wszystko po prostu lśni!
Dodatkowo, właściciel kolekcji postarał się aby dołączone peryferia odpowiadały też epoce, z której dany eksponat pochodzi. I tak – jeśli jest to wspomniany przed chwilą XT, to posiada w zestawie prawdziwą, mechaniczną klawiaturę i starą, kanciastą, trójprzyciskową myszkę. Jeśli zaś jest to dajmy na to 486DX czy pierwsze Pentium, to ma odpowiednie, szare, “multimedialne” głośniczki, drukarkę igłową i CD-ROM poczwórnej prędkości. Jeśli zaś jest to np. firmowy ADAX czy Highscreen (z kultowej kolekcji L. Colani), to w zestawie znajdują się dedykowane i odpowiednio obrandowane myszki, klawiatury a nawet monitory. Niby to tylko dodatki, szczegóły ale robią naprawdę niesamowity efekt.
Całość dopełniają drobiazgi, takie jak porozstawiane tu i ówdzie pudełka z oprogramowaniem (tzw. big boxy), części komputerowe, branżowe gazety z lat 80’ i 90’ czy aparaty telefoniczne rodem z PRL, które potęgują wrażenie, że właśnie cofnęliśmy się w czasie o co najmniej 20-30 lat 🙂
Oprócz komputerów osobistych na wystawie można obejrzeć 8-bitowce, w tym Commodore 64, iMaka G3 oraz pobawić się konsolami – […] ale nie zabrakło też np. Pegasusów, co dla miłośników Contry czy Mario może być doskonałym uzupełnieniem wizyty.
[…]Samo Muzeum Komputerów Osobistych jest prowadzone przez bardzo sympatycznego pana Krzyśka, który włożył w nie wiele pasji i serca (co jeszcze raz podkreślam – naprawdę widać!) , dzięki czemu przy stosunkowo niewielkiej kolekcji – naliczyłem około 25-30 blaszaków – dostępne eksponaty prezentują się wprost imponująco. Jeśli więc jesteście akurat w Łodzi i macie trochę czasu, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca :)”

#poterapoleca #retrocomputing

W 2019 roku nasze Muzeum zostało nominowane do “Plastra Kultury 2018” w kategorii “Kultowe miejsce” wraz z takimi instytucjami jak ASP czy Teatr Powszechny w Łodzi.

PlasterLodzki.pl

X