Backport – Jak mieć to czego się nie ma Cz.1

Pewnie niewielu z Was zna tematykę backportu. W skrócie jest to nadawanie cech nowszych programów starszym programom (Wikipedia).

W obecnych czasach coraz mniej producentów stosuje tego typu triki. Ostatnim, jaki pamiętam był backport cech Windowsa Phone 8 na wersję 7.

Tematyka backportu bardzo rozwinęła się w latach 2003-2006, kiedy to użytkownicy nie mogli doczekać się następcy Windowsa XP. Przeróbki na Longhorna były na porzadku dziennym. Po premierze Visty wielu użytkowników nie miało odpowiedniego sprzętu lub też bali się przesiadki na nowy system. Zaczęli przeobrażać swoje XPki w Visty. Bardzo pomagały w tym różnego rodzaju programy i dodatki typu “Transformation Pack” oraz masa wytworów z DeviantArta. W całym gąszczu dodatków i ulepszeń można było zauważyć wstrzemięźliwość licencyjną. Nie wszyscy chcieli do końca oddać się klonowaniu i trochę zmieniali wygląd dodatków, aby były jak najbardziej zbliżone do oryginałów, ale nie identyczne.

W takiej sytuacji należało pomóc sobie samemu i zmodyfikować dodatki, aby upodobnić je do oryginału. Jeżeli dysponowaliśmy źródłem u sąsiada w postaci nowszego systemu, screeny mogły pomóc w stworzeniu własnej modyfikacji. Grzebanie w zasobach plików systemowych, podmiana ikon oraz grafik była obowiązkowym punktem modyfikacji.

Większość użytkowników dążyło do zmodyfikowania systemu przy użyciu jak najmniejszej liczby aplikacji trzecich, aby nie obciążać niepotrzebnie systemu.

Przodownikiem wśród aplikacji trzecich był Stardock, który już w latach 90 proponował płatne zmiany wyglądu Windowsa 98/Me na futurystyczne wersje. Jego popularnym poprzednikiem była Calmira zmieniająca Windowsa 3.x na wersję 95.

Wraz z obowiązującymi wówczas trendami i my nauczyliśmy się przerabiać systemy pod nowsze i dzięki temu stworzyliśmy kilka niepowtarzalnych projektów. Na początek zaprezentujemy Wam galerię z przeróbki Windowsa XP Home Edition SP3 na Vistę. Jednego bakporta część z Was już doświadczyła na naszym Compaqu LTE, gdzie Windows 98 SE jest przerobiony na Windows 7. Wielu z Was dało się nabrać i to nas cieszy. O tej modyfikacji poczytacie w następnych częściach.

Przeróbka XP na Vistę zajęła kilka tygodni, ale za to powstała cała instrukcja co i jak zrobić, aby wyszło szybko i dobrze.

Modyfikacja jest kompleksowa. Obejmuje zarówno wygląd samego systemu jak i odpowiednie aktualizacje niektórych programów systemowych, aby upodobnić całość do docelowego systemu.
Przerobione jest wszystko, od bootscreena do wyłączenia systemu. Dodatkowo wygaszacze, grafiki okien dialogowych oraz gry systemowe, które w XP wręcz zadziwiają.

Planujemy wdrożyć tę modyfikacje na komputerze z Pentium4 HT z 2006 roku, który prezentuje wydanego 2 lata po premierze Visty – XP z Service Packiem 3. Zastanawiamy się nad wdrożeniem kilku innych backportów na innych komputerach.

Zapraszamy do zaskakujących porównań

Podziel się swoją opinią

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X