asrockwin80i3-1155hd77
NOWOŚĆ

Nowa generacja Windowsa – eksperymenty z dotykiem

Komputer jest zbudowany na płycie w formacie mini ITX, który jest najmniejszym standardem zgodnym z ATX do samodzielnego montażu. Największą jej zaletą są: gniazdo procesora pozwalające umieścić w nim dowolny model Intel Core i z 2 i 3 generacji oraz gniazdo PCI Express. Razem pozwalają na zbudowanie komputera z mocnym procesorem i dowolną kartą graficzną. Mała, kostkowa obudowa symbolizuje miniaturyzację, która w tym okresie postępowała w ogromnym tempie i moc, jaką da się wykrzesać z tych 0,015 m3.

Po drugiej połowie pierwszej dekady XI wieku, na rynku komputerów osobistych coś drgnęło. Nokia traci na znaczeniu ze swoim Symbianem a na prowadzenie w urządzeniach mobilnych wychodzi Google ze swoim Androidem. Microsoft wywęszył okazję aby ugryźć jak najwięcej z tego tortu. Jak wyszło? Wiemy. Dekada zmarnowanych szans, ale za to bardzo ciekawych i inspirujących pomysłów.

Tak oto powstał Windows 8 – pierwszy Windows bardziej “upalcowiony” niż możliwości typowego PC-ta z klawiaturą i myszką. Na ekranie dotykowym bardzo wygodny, na komputerze trudny do zrozumienia, ale łatwy w nauce. Powstał system, który miał rozpocząć w Microsofcie erę dostępności najpopularniejszego na świecie systemu na wszystkich platformach – od telefonu, przez tableta po laptopa, nettopa, PC-ta i inne urządzenia posiadające cechy komputera. W tych czasach szturmem zdobyły rynek komputery typu All-In-One. Podzespoły laptopowe w dotykowym monitorze z obsługą jak w komputerze stacjonarnym.
Zaproponowano użytkownikom pulpit kafelkowy – zmodyfikowane Menu Start na wzór telefonu z aplikacjami – nowa wersja pulpitu ze wszystkim pod ręką i aplikacjami pełnoekranowymi… Tylko gdzie są kontrolki okna do zamykania, minimalizacji itp? Gdzie jest obsługa kilku okien na jednym ekranie? Nie ma. Tryb pulpitu jest schowany jako kafelek – a tam wszystko działa cudownie, jak w dopieszczonym do granic możliwości Windowsie 7. Na wzór googlowskiego sklepu Play powstał Microsoft Store, będący zasobem oprogramowania do trybu kafelkowego, zwanego początkowo “Metro UI”, przemianowanego później na “Modern UI”. Problemem była bardzo mała biblioteka. Jeżeli użytkownik chciał zastąpić dotychczasowy tryb pulpitu interfejsem “Metro”, był skazany na porażkę. W sklepie był dostępny zaledwie promil aplikacji, z których zwykły śmiertelnik mógł korzystać w trybie pulpitu. Kwestie architektury aplikacji dla sklepu i trybu “Metro” odbiły się z czasem czkawką w środowisku programistycznym, przez co stracili użytkownicy, jak i sam Microsoft. Nie byłoby tego złego co by na dobre nie wyszło.

Na komputerze znajduje się wiele gier i oprogramowania wspieranego przez ekrany dotykowe, co daje bardzo ciekawe odczucia po kontakcie z takim sprzętem.

Windows 8 nie jest wspierany od 2016 roku, w kolejnych aktualizacjach sklep Microsoftu został wyłączony. Przez problemy z obsługą dla zwykłego zjadacza chleba i “wybajerowanie” systemu niczym Visty, ósemka okryła się złą sławą a sam Microsoft zaczął wyganiać użytkowników na nowszą wersję systemu, która trochę godziła pulpitowców i kafelkowców – 8.1, ale o tym w następnym eksponacie 🙂

Specyfikacja

Oprogramowanie inneWindows Live Essentials 2011
Tytuł gryAdera (2012)
Angry Birds (2009)
Angry Birds Star Wars (2012)
Asphalt 8: Airborne (2013)
Assasin's Creed III: Liberation (2012)
Dark Void (2010)
Dirt 3 (2011)
F.E.A.R. 3 (2011)
F1 2012 (2012)
Far Cry 3: Blood Dragon (2013)
Fifa 13 (2012)
Hitman: Rozgrzeszenie (2012)
Homefront (2011)
Lemmings (1991)
MotoGP 13 (2013)
Need For Speed: Most Wanted (2012)
Pinball FX2 (2010)
Rayman Origins (2011)
Red Faction: Armageddon (2011)
Serious Sam 3: BFE (2011)
Test Drive Unlimited 2 (2011)
Wiedźmin 2: Zabójcy królów (2011)
DarczyńcaZakup ze środków własnych

YouTube video

Eksponat nie został jeszcze oceniony.

Podziel się wspomnieniami na temat komputera “Nowa generacja Windowsa – eksperymenty z dotykiem” lub podobnego, z którego miałeś/aś przyjemność korzystać.