HTC Shift – Z czym to się… je?

HTC Shift, HTC Clio 110, HTC x9500 – jak zwał tak zwał ale tyczy się to tylko jednego urządzenia – kieszonkowego peceta z funkcją tabletu czy też tableta z funkcją peceta czy może telefonu z przyklejonym komputerem czy…

Wielkościowo porównywalny do 8 calowego tabletu, gabarytowo niczym stara Nokia w porównaniu do współczesnego smartfona. Dobrze wyważony, nie za ciężki, nie za lekki – w sam raz. Miły w dotyku z bardzo dokładnym ekranem dotykowym (oporowym, jednopunktowym).

Jedno gniazdo USB 2.0? Nie – z oryginalnym hubem z zintegrowaną kartą sieciową można go wręcz zadokować podłączając każde z peryferiów komputera stacjonarnego. Pendrive, bezprzewodowa klawiatura i joypad + zasilanie i można się bawić. Dodatkowo pełna gama łączności: 3G, WiFi, Bluetooth, Ethernet.

Wygląd ciekawy i stylowy. Dobrze wpisuje się w design wczesnych UMPC.

Do komputerów pasują dyski twarde na złączu ZIF, które są stosunkowo drogie w stosunku do pojemności. Części zamienne są praktycznie niedostępne i trzeba dbać o to aby były w jak najlepszej kondycji.

Posiadamy do nich kilka dysków:

 • 40 GB HDD,
 • 80 GB HDD,
 • 2 x 8 GB SSD,
 • 16 GB SSD.

Na 40 gigabajtowym dysku znajduje się zainstalowana Vista Business z wyłączonym Aero i zainstalowanymi dodatkami dla komputera typu Tablet PC. Niestety jakimś cudem oryginalne recovery zniknęło z dysku. Udało się zainstalować system w wersji SP2 z pełną funkcjonalnością oryginału. Niestety aktualizacja z wersji RTM do SP1 lub SP2 skutkuje koniecznością przywrócenia systemu, gdyż zwalnia poniżej poziomu używalności. Sama wydajność Visty jest dość wątpliwa na tak słabym sprzęcie, dlatego w każdym posiadaczu Shifta tkwi pragnienie zmian (czytaj dalej)…

80 gigabajtowy dysk wykorzystaliśmy do stworzenia egzemplarza reprezentacyjnego, dla Was. Windowsy: XP Tablet PC Edition, Vista Starter, 7 Starter, 8 Pro.
Była to też próba przetestowania działania każdej z tych wersji dla sprawdzenia z czego da się korzystać komfortowo a z czego nie. Wszystkie systemy zostały skonfigurowane wg instrukcji xda-developers.com.

Windows XP może uruchomić opcje HTC typu Conterol Center, zmianę rozdzielczości ale bez użycia oryginalnej aplikacji. Działa modem GSM oraz połączenie z Windows Mobile 6.1. Z internetem połączymy się jedynie przez Google Chrome.

Czemu Windows w wersji Starter? Jest mniej obładowana, nie obsługuje Aero i jest “chudsza”. O dziwo działa dużo wydajniej od “pełnych” wersji. Jedyny minus “Starterówek” to brak wsparcia dla komputerów TabletPC (brak wyzwalanej klawiatury ekranowej, zeszytu i gry w kulki).
Na Viście i Siódemce działa wszystko, co chcielibyśmy uruchomić a brak dodatków rekompensuje nam w pełni wbudowana w urządzenie klawiatura.

Windows 8 – jedyny system desktopowy zaprojektowany typowo pod tablety… Dość nowy i zawsze istnieje obawa, że sterowniki mogą nie działać. A jednak – da się! Sterowniki dają się zainstalować, mamy pełną funkcjonalność nawet w trybie kafelkowym. Można sobie wygodnie pograć palcem chociażby w Angry Birds w wersji desktopowej 😉

-> Zewnętrzna galeria zdjęć gsmonline.pl

Polecamy (plusy):

 • Granie – działa większość gier do 2002 roku, w tym GTA3, Vice City, NFS HP2 i inne w tym wszelkiej maści tematy związane z DOS Box-em,
 • Do majsterkowania i znajdowania mocnych stron urządzenia – jak skonfigurować aby móc korzystać na co dzień,
 • Jako gadżet do pokazania znajomym (praca na Windows Mobile nie jest w tych czasach ani komfortowa ani intuicyjna),
 • Dyski SSD zmniejszają temperaturę pracy komputera i wydłużają czas pracy o co najmniej 30 minut na czuwaniu.

Nie polecamy (minusy):

 • Instalacji Windowsa 8.1 (dość szybko wyrzuca niektóre sterowniki i potrafi stanąć w miejscu),
 • Włączania aktualizacji automatycznych (wyszukiwanie, instalowanie aktualizacji i późniejsze działanie komputera bardzo wpływają na wydajność i komfort użytkowania),
 • Używania komputera do codziennej pracy. Taniej kupić znośnego tableta na Windowsie z 3G,
 • Instalowania Linuksa, który głupieje na dotyku,
 • Korzystania z tanich dysków SSD. Są wolniejsze od średniej klasy Pendriveów!

Karta komputera

Zainteresowanych tematem, prosimy o komentowanie poniżej 😉

Podziel się swoją opinią

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X