Łódź wyrosła na przemyśle włókienniczym, przez prawie dwa stulecia z nim związane były jej losy, dzięki niemu stała się milionową aglomeracją i wielką metropolią - silnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym oraz mody. Chociaż znana jest właśnie jako centrum tekstylne, to jednak ponad 60 % jej dzisiejszego przemysłu przypada na takie dziedziny jak przetwórstwo żywności, przemysł maszynowy, narzędziowy, chemiczny oraz poligraficzny. Obserwuje się przełamanie monokultury przemysłowej i dynamiczny rozwój innych branż: poligrafii, elektroniki, przemysłu elektro-maszynowego, spożywczego oraz techniki medycznej. Dziś w dobie restrukturyzacji i wzrostu przemysłowego oraz z perspektywą jednoczącej się Europy - miasto staje przed szansą powtórzenia dawnego boomu gospodarczego.
Centralne położenie w Polsce, trochę w cieniu stolicy - to ogromny atut.
W Łodzi wygodniej się mieszka, wszędzie jest niedaleko. Zarazem jest to znakomite miasto dla inwestycji: ceny nieruchomości są tu o połowę niższe niż w Warszawie, sporo niższe koszty utrzymania i czynsze, duży rynek zbytu, tania i w pełni wykwalifikowana siła robocza, zmodernizowany port lotniczy Lublinek *), Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna *), sprawniejsza komunikacja miejska. Intensywnie modernizowane przelotowe ulice, w połączeniu z planowanymi autostradami, stworzą znakomitą infrastrukturę. Organizacja ruchu ulicznego jest czytelniejsza niż w większości miast polskich, które rozbudowały się wokół rynku i odchodzących od niego dróg. Łódź jak miasta amerykańskie ma proste, krzyżujące się ulice.
Nowoczesne autostrady, wiodące ze Skandynawii do Włoch oraz z Paryża do Moskwy, wkrótce skrzyżują się właśnie w pobliżu Łodzi. Drogi, które połączą je ze śródmieściem, są już w trakcie budowy. Dojazd koleją do Warszawy, do instytucji centralnych, trwa nieco ponad godzinę, trasą szybkiego ruchu - niecałe dwie. Po wybudowaniu autostrad do stolicy będzie można dotrzeć szybciej niż z wielu podwarszawskich osiedli.
W obliczu tych atutów liczba inwestorów zagranicznych *) rośnie w Łodzi z dnia na dzień. W roku 1995 kapitał zainwestowany wynosił 106,9 mln USD, a w 1997 już 411,42 mln USD (wzrost prawie o 300 %). W ciągu najbliższych dwóch lat wielkość inwestycji zagranicznych przekroczy 1 mld USD.
Łódź jest miastem europejskim, otwartym na współpracę międzynarodową. Działają tu trzy konsulaty honorowe: Austrii, Meksyku i Litwy, planowane jest uruchomienie następnych: Francji, Niemiec i Lichtensteinu. Liczne kontakty z miastami na całym świecie owocują wzrostem liczby umów partnerskich *). Jesteśmy również członkiem i aktywnie działamy w organizacji skupiającej duże miasta europejskie - Eurocities.
Bardzo charakterystyczna jest w naszym mieście ulica Piotrkowska, siedmiokilometrowy deptak i centrum handlowe, najdłuższa tego typu ulica w Europie.
W 1996 roku Łódź wyemitowała obligacje komunalne o wartości 29 mln PLN, była również pierwszym miastem w Polsce, które Standard & Poors *) ocenił na BBB- z solidną prognozą.
Miasto mające hektary lasów i parków, ogród botaniczny, palmiarnię i zoo, dające
do dyspozycji operę i operetkę, teatry, muzea, kina, puby i obiekty sportowe - oferuje też atrakcyjne warunki spędzania wolnego czasu.
Skupia się tu 7 uczelni państwowych, 11 prywatnych i 4 katolickie oraz ponad
40 instytutów i jednostek naukowo-badawczych *). Zatrudnionych jest w nich około 15 tys. osób. Jest to więc wielki ośrodek naukowo-badawczy, plasujący się na 6 miejscu w kraju, współpracujący z około 500 placówkami naukowymi na świecie.
W Łodzi swoją siedzibę ma Krajowa Izba Mody i Centrum Mody i Promocji Krajowego Przemysłu Włókienniczego. Znajduje się tutaj również Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - wyjątek w polskim wyższym szkolnictwie artystycznym - kształcący projektantów ubioru o wysokich kwalifikacjach. Znaczny udział w promowaniu mody mają także imprezy towarzyszące targom i wystawom organizowane w Łodzi. Potwierdzeniem znaczącej pozycji naszego miasta w kreowaniu mody jest fakt, że wiele renomowanych firm polskich i zagranicznych posiada tutaj swoje salony.
Łódź tworzy więc klimat sprzyjający inwestowaniu. Z licznymi bankami, instytucjami wspierania biznesu, zapleczem naukowym i kadrowym, z wieloma nowymi firmami - jest gotowa, by zostać jednym z liczących się europejskich centrów przemysłu i handlu,
by dynamicznie wkroczyć w XXI wiek.
____________________
*) - dodatkowe informacje są dostępne w serwisie głównym Urzędu Miasta Łodzi.
|