43 rocznica wprowadzenia pierwszego IBM PC

Dziś obchodzimy 43 rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszego PeCeta, który zrewolucjonizował rynek komputerowy na świecie!
W sierpniu 1981 roku IBM wprowadził na rynek komputer osobisty IBM 5150, który zrewolucjonizował świat technologii. IBM PC mógł łączyć się z telewizorem, umożliwiając użytkownikom przetwarzanie tekstu i granie w gry. Był to pierwszy krok w kierunku uczynienia komputerów narzędziem codziennego użytku.
Trzy kluczowe cechy zadecydowały o jego sukcesie:
Kluczowe decyzje: Zespół IBM postawił na otwartą architekturę i wykorzystanie gotowych komponentów, co pozwoliło na szybkie wprowadzenie produktu na rynek. Wybór procesora Intel 8088 i systemu operacyjnego MS-DOS od Microsoftu okazał się strzałem w dziesiątkę i kluczowym momentem dla Microsoftu. Dzięki temu Microsoft stał się jednym z najważniejszych graczy na rynku oprogramowania.
Twórcy sprzętu zamiast tworzyć komponenty dla IBMa, zaczęli budować własne maszyny. Powstało wiele firm produkujących komputery a IBM jako jeden z pierwszych wyzbył się działu komputerów na rzecz Lenovo (2005). Jedną z największych i najbardziej znanych firm, która jak IBM pozbyła się swojego działu PC jest Toshiba (2020).
Marketing z duszą: Kampania reklamowa z udziałem postaci Charliego Chaplina, “Małego Włóczęgi”, uczyniła komputer bardziej przystępnym dla przeciętnego użytkownika. Dzięki temu IBM PC stał się symbolem nowoczesności i innowacji.
Sukces i dziedzictwo: W ciągu roku od premiery dostępnych było ponad 750 pakietów oprogramowania dla IBM PC. Komputer stał się standardem branżowym, a jego otwarta architektura umożliwiła rozwój rynku oprogramowania i sprzętu.