olivetti-doswin21amd

Olivetti M290-25 – 16-bitów podbija rynek PC

Włoska robota, marka dość popularna w Polsce w latach 90.

Olivetti jako producent designerskich maszyn do pisania, drukarek oraz urządzeń służących do komunikacji, produkowała także komputery klasy PC. Model M290 jako drugi w hierarchii prezentuje następcę 8-bitowego Intela 8088 – 16-bitowy procesor 80286.

Komputery Olivetti były kupowane przede wszystkim ze względu na bogatą ofertę małogabarytowych konstrukcji o niskim poborze mocy. Były doceniane w biurach, szkołach a także w domu. Dużym plusem, którzy doceniali graficy była karta graficzna obsługująca standard VGA i 16-bitową paletę kolorów.

Komplet poza komputerem zwiera oryginalny kolorowy monitor oraz myszkę zakupioną razem w zestawie w Łódzkim sklepie komputerowym. Poza tym dołączona jest instrukcja oraz oryginalna dyskietka startowa z Olivetti PC-DOS.

w 1982 roku firma Intel wprowadza na rynek następcę wadliwego i praktycznie bezużytecznego procesora i80186 – 16-bitowy i80286.
Pięć lat później Microsoft wydaje drugą wersję swojej nakładki okienkowej Windows a w kolejnym roku wersję 2.1x dostosowaną do wykonywania instrukcji konkretnego procesora marki Intel. W tym przypadku Windows/286.

Kategoria:

Rok 1988
Procesor AMD 80C286
Taktowanie procesora 20 MHz
Gniazdo procesora Zintegrowany
Pamięć operacyjna 4 MB
Typ pamięci SIMM
Płyta główna Olivetti BA-08
Chipset Topcat 82C320
Dysk twardy 120 MB
Karta graficzna zintegrowana Western Digital WD90C11
Napędy wymienne 3,5" 1.44MB
Dos MS-DOS 4.01
Windows 2.11
Oprogramowanie biurowe Microsoft Excel 2.0 (WIN)
Microsoft Word 4.0 (DOS)
Oprogramowanie inne Norton Commander 2.0 (1988)
Tytuł gry Blockout (1989)
Indiana Jones and The Last Crusade (1989)
Indianapolis 500: The Simulation (1989)
Sid Meier's Pirates! (1987)
Skate or Die (1988)
Test Drive (1987)
Tunnels of Armageddon (1989)
Turbo Champions (1989)
Darczyńca Andrzej Boryna

Reklama producenta myszki dołączonej do komputera.