ibmintelwin1pcdos

IBM PC/XT 5160 i dysk twardy

Rozbudowana (eXTended) wersja pierwszego komputera klasy PC – IBMa 5150.

Różnice, jakie występują pomiędzy XT a oryginalnym PC z 1981 roku to:

• Zwiększona liczba gniazd rozszerzeń z pięciu do ośmiu – gęściej rozmieszczonych,
  • Podstawowa pamięć RAM została zwiększona do co najmniej 128 KB,
  • Dysk twardy 10 MB jest dołączony jako wyposażenie standardowe,
  • PC DOS 2.0 jest wliczony w cenę,
  • BIOS XT wyświetla liczbę pamięci podczas testu POST.

Poza tym specyfikacje są identyczne z modelem PC 5150.

W późniejszych latach stosowano dyski 20 MB oraz rozszerzano pamięć do 640 KB.

Nasz egzemplarz posiada pamięć 640 KB, jedną stację dyskietek 5,25″ oraz pełny 5,25″, głośny i dość ciężki dysk o pojemności 20 MB. Wewnątrz zamontowana jest karta MDA, z którą połączony jest charakterystyczny monitor o zielonym fosforowym luminoforze (IBM model 5151).

W czasie premiery ceny takich zestawów osiągały w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara ok. 40tys. zł.

Od niego zaczęła się cała idea tego muzeum. IBM stworzył otwartą platformę sprzętową, z której dzięki wydawanym licencjom mogło korzystać wielu producentów klonujących IBMy, m.in. Compaq. Taka idea zawojowała rynek, spowodowała większą konkurencję i spadek cen. Jednocześnie klient miał do wyboru lepszy sprzęt i dowolną możliwość konfiguracji.

W 1979 roku Intel tworzy mini-wersję 16-bitowego procesora 8086 o symbolu 8088 (magistrala 8-bitów do przesyłu danych 16-bitowych). W 1981 roku firma IBM decyduje się na zastosowanie tego modelu procesora w swoich nowych komputerach osobistych. W tym samym roku mała firma Microsoft dostarcza oprogramowanie dla ów komputerów o nazwie PC-DOS. Sam Microsoft w tym czasie dystrybuuje innym producentom to samo oprogramowanie pod nazwą MS-DOS.

W 1985 roku Microsoft tworzy pierwszy Windows (graficzną nakładkę na DOSa).

Tak zaczyna się trwająca kilkadziesiąt lat historia trio IBM-Intel-Microsoft oraz komputerów osobistych PC.

Prezentowany egzemplarz trafił na rynek w Szwecji w 1985 roku, za sprawą jednej z największych firm informatycznych istniejących tam do dziś – Pulsen, który w latach 1982-1985 był dystrybutorem komputerów IBM PC.

Dbamy o to, aby nasze opisy były jak najbardziej wiarygodne. Zauważyłeś błąd?

Kategoria:

Oprogramowanie biurowe

Microsoft Word 3.0 (DOS)

Oprogramowanie inne

Norton Commander 1.0 (1986)

Tytuł gry

Bruce Lee (1987)

Cyrus (1985)

Galaxian (1983)

Kings Quest (1987)

Monopoly (1989)

Montezumas Revenge (1984)

Pac-Man (1983)

Renegade (1988)

Set the Hostages Free (1981)

Tetris (1986)

Tournament Tennis (1985)

Darczyńca

Zakup ze środków własnych

Dodatkowe materiały

1 wspomnienie dla IBM PC/XT 5160 i dysk twardy

1. ja

Swoją drogą, do jakich zastosowań używano wtedy komputerów???

• MuzeumPC

Zacytuję dokument IBM, który rzuca nieco światła na ówczesną rzeczywistość:

IBM 5160 Personal Computer XT to inteligentna stacja robocza, która zapewnia rozszerzenie funkcji i elastyczności w stosunku do komputera osobistego 5150. Oferowane jest wsparcie dla różnych systemów operacyjnych i języków programowania. Ta strategiczna maszyna do przetwarzania informacji zapewnia również połączenie z szeroką gamą systemów IBM do przetwarzania danych i automatyzacji pracy biurowej. Takie połączenie pozwala użytkownikowi 5160 korzystać z dodatkowej mocy obliczeniowej, komunikacji, pamięci masowej, szybkiego drukowania, aplikacji i baz danych zapewnianych przez system hosta. Dostępne jest oprogramowanie umożliwiające samodzielne użytkowanie w aplikacjach, takich jak wspomaganie podejmowania decyzji osobistych i zawodowych, przetwarzanie pracy, szkolenia komputerowe, księgowość biznesowa, i rozrywki domowej, a także wsparcie połączeń i wymiany z systemami hosta. Dodatkowa łączność jest zapewniona poprzez uczestnictwo 5160 w lokalnej sieci komputerowej PC. XT/370 działa jako standardowy XT i dodatkowo jako inteligentna stacja robocza S/370 umożliwiająca wykonywanie wielu programów S/370 (do 4Mb wirtualnych) oraz możliwość podłączenia koncentrycznego standardowego XT do kontrolerów z rodziny 3270 (z użycie opcjonalnego adaptera emulacji 3278/79 nr 2507).

Dodaj wspomnienia