ibmintelpcdoswin1

IBM PC XT 5160 i dysk twardy

Wiek eksponatu: 33 lata

Wersja rozwojowa pierwszego komputera klasy PC, dziadek współczesnych pecetów.

W odróżnieniu do IBM PC posiadał pełną pamięć 640kB (zamiast 256kB), jedną stację dyskietek 5,25″ oraz pełny 5,25″, głośny i dość ciężki dysk o pojemności 20MB. Prezentowany egzemplarz posiada monochromatyczną kartę MDA wraz z charakterystycznym monitorem o zielonym fosforowym luminoforze (IBM model 5151).

W czasie premiery ceny takich zestawów osiągały w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara ok. 40tys. zł.

Od niego zaczęła się cała idea tego muzeum. IBM stworzył otwartą platformę sprzętową, z której mogło korzystać wielu producentów. W odróżnieniu od konkurentów (m.in. Apple) ta idea zawojowała rynek i spowodowała większą konkurencję i spadek cen. Jednocześnie klient miał do wyboru lepszy sprzęt i dowolną możliwość konfiguracji.

W 1979 roku Intel tworzy tańszą wersję 16-bitowego procesora i8086 o symbolu i8088 (8-bitów). W 1981 roku firma IBM decyduje się na zastosowanie tego modelu procesora w swoich nowych komputerach osobistych. W tym samym roku IBM zamawia w małej firmie Microsoft oprogramowanie dla ów komputerów o nazwie PC-DOS. Sam Microsoft w tym czasie dystrybuuje innym producentom to samo oprogramowanie pod nazwą MS-DOS.

W 1983 roku Microsoft tworzy pierwszy Windows (graficzną nakładkę na DOSa).

Tak zaczyna się trwająca kilkadziesiąt lat historia trio IBM-Intel-Microsoft oraz komputerów osobistych PC.

Prezentowany egzemplarz trafił na rynek w Szwecji, za sprawą jednej z największych firm informatycznych istniejących tam do dziś – Pulsen, który w latach 1982-1985 był dystrybutorem komputerów IBM PC.

Kategoria:

Rok 1983
Procesor Intel 8088
Taktowanie procesora 4.77 MHz
Gniazdo procesora 40-pin DIP
Pamięć operacyjna 640 KB
Dysk twardy 20 MB Seagate ST-225 MFM
Karta graficzna Hercules Graphics Card
Złącze karty graficznej ISA 8bit
Napędy wymienne 5,25" 360KB
Dos IBM PC-DOS 3.3
Windows 1.04