adaxwin95p1

ADAX ITB P-120 – premiera Windows 95

Wiek eksponatu: 23 lata

ADAX był pierwotnie spółką – córką polskiego producenta komputerów JTT.

Bardzo popularna, dobrze reklamowana i wszędobylska marka ADAX dotrzymywała kroku Optimusowi, z którym razem wiodła prym na polskim rynku, głównie w szkołach i urzędach a także w domach. JTT jak i Optimus padł ofiarą urzędników skarbowych, którzy pogrzebali marzenia firmy o światowej ekspansji. Firma ogłosiła upadłość w 2004 roku a Adax przeszedł w ręce nowego właściciela i działa do dziś ale na znacznie mniejszą skalę.

Modele w tej stylistyce były jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji ADAXa. Opisywany egzemplarz wyposażony jest w energooszczędną wersję procesora Pentium (Pentium-S z czerwoną naklejką), następcy 486 którego nazwa stała się synonimem bardzo wydajnych procesorów. Służył głównie do zastosowań biurowych. Całe swoje życie zawodowe spędził w jednej z podłódzkich hurtowni skarpetek.

Wraz z premierą rewolucyjnego Windowsa 95 architektura pierwszych Pentiów zyskała na znaczeniu i wspólnie były w stanie dostarczyć użytkownikowi rozwiniętych rozwiązań multimedialnych, w tym rozbudowanej grafiki 3D.
Wewnątrz znajduje się pierwszy w pełni zintegrowany akcelerator graficzny firmy S3. Nie nazywamy go stuprocentowym akceleratorem 3D, gdyż w tych czasach większość jak nie cała grafika trójwymiarowa była zlepkiem 2D i 3D. Pierwsze akceleratory generujące stuprocentową grafikę 3D pojawiły się po roku 1996.

W zestawie znajduje się klawiatura oraz myszka sygnowana logiem ADAXa.

Rok 1995
Procesor Intel Pentium-S
Taktowanie procesora 120 MHz
Gniazdo procesora Socket 7